Katastrofální povodně v ČR

Rok 1997

5.-16. července

Intenzivní srážky přinesla tlaková níže, která se utvořila nad severní Itálií a postupovala přes Rakousko, Moravu a Slezsko dále na jih Polska. Kvůli tlakové výši, která se utvořila nad Skandinávií nemohla postupovat dále a tak několik dnů přinášela intenzivní srážky do východních Čech, na Moravu a do Slezska.. Nejvyšší srážkové úhrny byly zaznamenány v období od 6. a 7. července, kdy napršelo na Hrubém Jeseníku 359 mm, na Lysé Hoře 339 mm.

Více naleznete na stránkách ČHMÚ.

Rok 2002

6.-15. srpna

První srážková vlna byla způsobena výraznou tlakovou níží, která se vytvořila nad Alpskými oblastmi a postupovala dále na naše území. Ve dnech od 6.-7. srpna napršelo na Šumavě, v Novohradských horách a v Krušných horách až 250 mm. Nejvyšší srážkové úhrny za 24 hodin byly zaznamenány 7.8. v Pohorské Vsi, tam spadlo 180 mm. Druhá vlna srážek byla spojena s konvektivními bouřkami, které byly doprovázeny intenzivními srážkami od 11.-14. srpna.

Celkově v Novohradských horách spadlo 400 mm srážek.

Více naleznete na stránkách ČHMÚ.

3 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>