Sv. Václav  = babí léto?

IMGP7228

V sobotu tj. 28. září najdeme v kalendáři sv. Václava, kterého máme u nás spojeného s babím létem – tj. obdobím slunečných a suchých dnů, kdy odpolední teploty zpravidla překračují 20 °C, ale rána už bývají studená s četnými přízemními mrazíky, takže rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami mohou být vyšší než 20 °C, po ránu se tvoří četné mlhy nebo nízká oblačnost. Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70% a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů.

Nejen u nás očekáváme babí léto – ve Francii nazývají toto období dny svatým Martinem, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita. Indiánské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů.

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>