Sv. Martin „přijede“ na inverzi

11. listopad a sv. Martin je u nás v pranostikách neodmyslitelně spojen se začátkem sněžení, přitom původní pranostiky hovoří spíše o ochlazení v tomto období tzv. martinském ochlazení, kdy se dny vyznačují mlhavým a pošmourným počasím. První sněhové vločky se ale u nás většinou objevují během listopadu.

Jedna z nejstarších zmínek na ochlazení na sv. Martina je z roku 1076, kdy úderem 11. listopadu zamrzly řeky a začala ukrutná zima, která podle historických pramenů vydržela až do Velikonoc v následujícím roce tj. do 27. března. Připomeňme však již zmiňovaný posun gregoriánského kalendáře – ve skutečnosti tak zima začala až v období odpovídajícímu dnešní druhé polovině listopadu.

Výhled počasí na nejbližší dny:

V pondělí bude převážně zataženo nízkou oblačností, během dne místy polojasno. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, při malé oblačnosti až 16 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 7 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

V úterý bude nízká oblačnost, ojediněle polojasno.

Noční teploty 11 až 7 °C. Denní teploty 9 až 13 °C, na východě až 16 °C. Jihovýchodní vítr do 4 m/s.

Ve středu bude nízká oblačnost, místy polojasno. Noční teploty 11 až 7 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. Jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, občas déšť. Noční teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 10 až 14 °C. Jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

V pátek bude oblačno až polojasno. Po ránu místy mlhy. Noční teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 9 až 13 °C. Jihozápadní vítr 1 až 5 m/s.

 

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>