Menu
In-počasí – nejkomplexnější český meteoweb

In-počasí – nejkomplexnější český meteoweb

4 minuty čtení

Přesná předpověď počasí se hodí v mnoha situacích. Ať už se jedná o plánování rodinného výletu nebo chce člověk jen vědět, jak se má ráno obléknout do práce. V takových případech obvykle stačí znát to, jaká bude teplota a zda bude pršet. Ale například pro řadu sportovních aktivit je zapotřebí znát rychlost a směr větru nebo předpověď kvality ovzduší. To vše a mnoho dalšího lze nalézt na meteowebu In-počasí.cz.

Portál In-počasí je označován jako nejkomplexnější český meteoweb. Co možná někoho potěší, jedná se o ryze českou záležitost, vyvíjenou plzeňskou společností InMeteo.

Nejvíce se proto orientuje na předpověď počasí pro území České republiky, problémem ale nejsou ani evropské a světové destinace. K analýzám meteorologických dat a z nich vytvářených grafických vizualizací InMeteo používá tradičních i netradičních zdrojů.

Mezi ty tradiční zdroje, ze kterých se následně vytváří prognózy počasí, patří řada numerických modelů. Kromě jiných se jedná o model GFS (Global Forecasting System), jeden z nejznámějších předpovědních modelů na světě. Dalším známým poskytovatelem meteorologických dat, známý především z televizní předpovědi počasí, je NOAA.

Dále využívá In-počasí model Aladin, který znají mnozí uživatelé chytrých telefonů jako samostatnou aplikaci.

K těm méně tradičním poskytovatelům meteorologických dat patří poloprofesionální meteorologové působící po celém území České republiky. Díky datům ze stovek soukromých meteostanic se stává předpověď přesnější a podrobnější.

Předpověď počasí pro Českou republiku

In-počasí nabízí především českou předpověď počasí. Zahrnuje přitom jak aktuální denní předpověď v hodinových intervalech, tak týdenní předpověď po třech hodinách.

Ať už se člověk chystá navštívit nějaký český hrad nebo zámek, řeší, kam na výlet nejen o prázdninách nebo plánuje letní dovolenou u moře, s In-počasím bude znát všechny případné neduhy počasí, které ho mohou potkat.

Kompletní předpověď počasí se všemi souvisejícími parametry nabízí In-počasí také na mapových podkladech.

Jakými způsoby lze na In-počasí vyhledávat předpověď počasí nebo aktuální počasí pro jednotlivá místa v České republice? Nabízí se hned několik možností:

  • na interaktivní mapě České republiky přímo na homepage In-počasí lze kliknout na jednotlivé kraje, zobrazí předpověď pro ta největší města ve vybraném kraji
  • na homepage In-počasí lze nastavit domovské město – bude se zobrazovat v záhlaví webu vedle vyhledávání a na úvodní stránce
  • sekce Počasí u Vás nabízí informace přímo od lidí žijících v daném místě 
  • na portále In-počasí se lze podívat na záběry ze stovek webkamer umístěných po celé ČR

Kromě grafického zobrazení předpovědi počasí využívá In-počasí také textovou předpověď.

In-počasí – mapy, radar

Mapy In-počasí jsou využívány především k zobrazení různých numerických modelů. Pro vizualizaci dat z numerických modelů využívá In-počasí vlastní platformu Ventusky. Co vše zobrazuje?

  • teplota
  • pocitová teplota
  • srážky
  • radar
  • oblačnost
  • rychlost větru
  • nárazy větru
  • tlak vzduchu
  • výskyt bouřek
  • vlhkost vzduchu
  • mořské vlny
  • sněhová pokrývka apod.
Ventusky je platforma pro zobrazení meteorologických numerických modelů. Mimo jiné se zde zobrazuje také In-počasí radar s přehledem srážek.

Díky Ventusky se zobrazují skutečně podrobná meteorologická data, navíc nikoliv jen pro Českou republiku, ale pro celý svět.

Nad rámec běžných předpovědí nabízí In-počasí radary na mapě. Tímto způsobem se dají sledovat srážky. Odlišně se přitom zobrazují různé intenzity srážek – od slabého mrholení po bouřky a krupobití.

A co lidé hledají na In-počasí nejčastěji? Do vyhledávačů zadávají například: In-Počasí meteoradar, In-počasí radar na mapě bouřky, In-počasí aktuální radarové snímky, In-počasí Aladin apod.

Mobilní aplikace In-počasí

Mobilní aplikaci In-počasí si mohou stáhnout jak majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android, tak iOS. V jedné důležité věci se mobilní verze pro jednotlivé systémy liší.

Zatímco uživatelé Androidu nezaplatí za stažení aplikace ani korunu, pro iOS je aplikace In-počasí zpoplatněna částkou 2,69 euro. U přístroje s operačním systémem Android si lze vybrat také z několika přehledných widgetů.

Samotné hodnocení aplikace In-počasí na Google Play je poměrně vysoké – dosahuje známky 4,2 z celkových 5. Poslední recenze však přílišnou spokojeností uživatelů neoplývají.

Uživatelé si stěžují na problémy s aktualizací widgetů a celkové nepřesnosti předpovědi počasí. Vývojáři na tyto nepříliš pozitivní recenze ovšem nijak nereagují, není proto jasné, zda problémy řeší či nikoliv.

Konkurence In-Počasí

Meteorologických webů, které nabízejí různé předpovědi počasí, je opravdu velké množství. Ne na všechny se ovšem dá spolehnout, přesnost předpovědi a detailnost informací se velmi liší.

Velmi dobré recenze mají tyto konkurenční weby / mobilní aplikace:

Informace z těchto meteorologických serverů jsou považovány za nejpřesnější předpovědi počasí. Zřejmě se nedá jednoznačně říct, který z nich je skutečně ten nejlepší. Pokud člověk potřebuje zjistit co nepřesněji předpověď počasí, vyjde nejlépe si ji ověřit na více webech nebo mobilních aplikací zabývající se počasím.

Poslední aktualizace: 15. 08. 2019